Yumurtalıklara, Genital ve Vajinal Bölgeye Plazma Uygulamaları

Yumurtalıklara, Genital ve Vajinal Bölgeye Plazma Uygulamaları

 • PRP ile yumurtalık gençleştirme - yumurtalık rezervlerinde artış sağlanabilir mi?
 • Düşük overyan rezervlerinde PRP’nin yeri nedir?
 • Yumurta rezervi düşük kadınlara PRP tedavisi nasıl yapılır?
 • Vajinal kuruluk (vajinal atrofi) için PRP uygulamaları
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları - Orgazm bozukluklarında PRP'nin önemi
 • Orgazm aşısı ( G- shot & O- shot & V-shot )

PRP (PLATELET RICH PLAZMA & TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA)

PRP (TROMBOSİTTEN ZENGİN PLAZMA) NEDİR?

PRP (trombositten zengin plazma) uygulamasında kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma kullanılır. İçinde bulundurduğu büyüme faktörleri ve sitokinler sayesinde yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar ve doku yenilenmesinde rol alır. Böylece yaşlanma karşıtı (anti-aging) etkinin ortaya çıkmasında görev alır. Uygulama bölgesinde cildin kırışıklıklarında azalma ve canlı, parlak bir görünüm gözlemlenir. Ayrıca duyarlılığı artırarak hissiyatın daha fazla olmasını sağlar. Yaşlanmış dokulara uygulamalarda doku yenilenmesini sağlayarak yeni hücre oluşumunu tetikler. Böylece hücre kaybı ve hücre yaşlanmasının önüne geçmeyi hedefler.

KADIN HASTALIKLARI YÖNÜNDEN HANGİ DURUMLARDA PRP TEDAVİSİ UYGULANABİLİR?

 • Yumurtalıkların yaşlanması,
 • Yumurtalık rezervinde azalma,
 • Kısırlık (infertilite),
 • Tüp bebek tedavisi,
 • Vajinal kuruluk,
 • Ağrılı cinsel ilişki,
 • Kronik vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma,
 • Vajinal enfeksiyonlar,
 • Cinsel isteksizlilik,
 • Orgazm bozukluğu, orgazm olamama,
 • Genital bölge de renk açma ve parlak bir görünüm elde etmek için PRP tedavisi uygulanabilir.

GENİTAL BÖLGEYE PRP UYGULAMASI

Dış genital alana yapılan PRP enjeksiyonları ile renk açılması, parlaklık ve dolgunluk elde edilir. Bu şekilde özellikle ileri yaşlardaki sarkma, kırışıklık ve renk koyulaşması gibi sorunlarda etkinliği yüksektir. Diğer taraftan, menopoz döneminde eksilen hormonlar nedeniyle genital cilt dokusunun incelmesine bağlı olarak izlenen kaşıntı, yanma, ilişkide ağrı, vajinal kuruluk, idrar yaparken yanma, sık vajinal enfeksiyon gibi şikayetlerde de genital PRP tedavisi uygulanmaktadır. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE PRP YÖNTEMİ

Kadınlarda yumurtlama bozuklukları, kısırlık gibi problemler görülebilir. Gebelik için denemelere rağmen istenen başarı oranının yakalanamaması durumunda bazı destek uygulamalarına ihtiyaç duyulabilir. PRP yöntemi son yıllarda tüp bebek (IVF) tedavi süreci içerisinde yumurtalık gençleştirme, rahim içi zarı (endometrium) problemlerinin giderilmesi gibi farklı problemler için de kullanılmaktadır. PRP uygulaması ile normalde gebelik şansı düşük olan çiftlerin de gebelik elde edebilme şansı yükselebilmektedir. Tüp bebek (IVF) tedavisi uygulamaları sırasında yumurtalıklara uygulanan PRP ile azalmış yumurtalık rezervi iyileştirilir ve yumurta kalitesi artırılmaktadır. Ayrıca rahim zarı (endometrium) kalınlığı gereğinden ince olan hastalarda PRP’nin rahim zarına uygulanması ile gebelik başarı oranları yükselmektedir.

PRP İLE YUMURTALIK GENÇLEŞTİRME NEDİR?

Kök hücreler, yumurta hücreleri dahil insan vücudundaki herhangi bir hücreye dönüşebilmektedir. PRP, yumurtalıklara enjekte edildiğinde buradaki kök hücreleri uyararak yumurtalık hücrelerine dönüşmesini sağlar. Böylece yumurtalık rezervleri yükselir ve yumurta kalitesi artar.

O-SHOT
O-shot, orgazm noktalarına yapılan genital PRP uygulamasıdır. Klitoris ve vajen içindeki duyarlı cinsel haz noktalarına PRP enjeksiyonu ile orgazm sıklığında ve yoğunluğunda artış hedeflenir.

O-SHOT HANGİ AMAÇLARLA YAPILIR?
O shot uygulaması en fazla cinsel ilişkide haz ve orgazm yoğunluğunun artışını sağlamak için yapılmaktadır. Böylece klitoral ve vajinal orgazmın yoğunluğunda artış sağlanmaktadır. Aynı zamanda cinsel ilişkide haz alan hastalarda bu hazzı daha da yoğunlaştırmak amacıyla da ‘O-Shot’ yapılabilmektedir. 

G-SHOT

G noktası vajinanın giriş kısmından yaklaşık 2-3 cm kadar içeride ve vajinanın üst-ön duvarında bulunmaktadır. Burası cinsel haz açısından oldukça duyarlı ve fonksiyonel bir bölgedir. G noktası hyaluronik asid dolgu veya yağ enjeksiyonu ile 2-4 kat oranında büyütülebilmektedir. Bu şekilde hem cinsel ilişki çok daha tatmin edici olmakta, hem de orgazm işlevi kolaylaştırılmaktadır.

İDRAR KAÇIRMA PROBLEMLERİ İÇİN O-SHOT & G-SHOT

Kadınlarda idrar kaçırma sorunları için O-shot ve G-shot uygulaması yapılabilmektedir. Kadınlarda mesane boynu ve idrar kanalı (uretra) çevresindeki kolajen bağ dokusu doğum travmasıyla veya yaşın ilerlemesiyle zaman içerisinde zayıflamaktadır. Bu nedenle özellikle doğum yapmış ve ileri yaşta kadınlarda öksürük, gülme ve ağır kaldırma gibi fiziksel aktivitelerle idrar kaçırma problemi yani ‘Stres Üriner İnkontinans ’ sık olarak görülmektedir.
PRP, hyaluronik asid ve yağ dolgusu enjeksiyonları (O-SHOT & G-SHOT) ile bu bölgede doku desteği ve hücre yenilenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle özellikle gülme, ağır kaldırma veya aşırı fiziksel hareket ile ortaya çıkan idrar kaçırma problemleri (Stres Üriner İnkontinans) tedavi edilebilmektedir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat