Çikolata Kisti Neden Olur?  Belirtileri Nelerdir?

Çikolata Kisti Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Endometrium adı verilen doku tabakasının yumurtalıklara yayılması ve yerleşmeci sonucu oluşan kistlere yumurtalık kistleri denir.

 

 

Kistler, kemik veya yumuşak dokuda ortaya çıkabilen, içerisinde sıvı ya da yarı katı püre kıvamlı bir madde bulunan patolojik boşluklar olarak tanımlanabilir.

 

Endometrium adı verilen doku tabakasının yumurtalıklara yayılması ve yerleşmeci sonucu oluşan kistlere yumurtalık kistleri denir. Aynı zamanda çikolata kisti olarak da adlandırılan ve regl kanaması sırasında yoğun ağrı ve kanama artışı gibi şikayetler ile seyreden jinekolojik bir hastalıktır.

 

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

 

Regl kanaması sırasında şiddetli ağrı ve kanama artışı (%60-80)

Karın ve kasık bölgesinde aralıklı ağrı şikâyeti (%30-50) 

Kısırlık, (%30-40)

Cinsel birliktelik sırasında şiddetli ağrı şikâyeti (%25-40)

Regl döngüsünde düzensizlik ve regl öncesi lekelenme şeklinde kanama görülmesi (%10-20)

İdrar sırasında ağrı ve kanama şikâyeti (%1-2)

Bağırsak hareketlerinde yavaşlamaya bağlı hazımsızlık ve şişkinlik hissi

Tüm bu kist belirtileri farklı oranlarda görülebildiği gibi herhangi bir belirti ve şikâyetin gözlenmediği olgularla da karşılaşılabilir.

 

Çikolata Kisti Risk Faktörleri

 

Çikolata kistleri, rahim kistleri arasında en sık görülen jinekolojik rahatsızlıktır. Hastalığın doğrudan nedeni belirlenemese de bir dizi faktör yumurtalık kistlerinin gelişimini etkileyebilir.

 

Regl döngüsü özellikleri: İlk regl kanamasının 11 yaş ve öncesinde görülmesi, erken yaşlarda ağrılı regl öyküsü, uzun ve yoğun regl kanaması, düzensiz ve sık kanama

 

Aile öyküsü: Birinci derece akrabalarında çikolata kisti olgusu gözlenen kadınlarda 4-10 kat daha fazla çikolata kisti rahatsızlığı ile karşılaşıldığı görülür.

 

Çevresel faktörler: Endokrin sisteme zarar veren kimyasallar doğrudan ya da dolaylı olarak hormonal dengeyi bozar ve üreme sağlığına zarar verir. Yapılan araştırmalar çikolata kisti ve çikolata kistine bağlı kısırlık riskinin formaldehid, kimyasal tozlar, organik çözücüler ile temas halinde olanlarda; tarım sektöründe ya da çiftlik çalışanlarında hosteslerde ve sağlık çalışanlarında daha fazla görüldüğünü ortaya koyar. 

 

 

Çikolata kistlerinin tedavisi nedir?

 

Çikolata kisti tedavisi ilaç tedavisi ve cerrahi olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Tedavi yöntemine hastalığın şiddetine göre doktor tarafından karar verilirken, daha genç yaş grubunda cerrahi tedaviden kaçınılır ve ilaç tedavisi tercih edilir. İlaç tedavisinin amacı östrojen hormonu seviyelerini azaltarak çikolata kistlerinin büyümesini ve yayılmasını durdurmak iken, cerrahi tedavinin amacı hem kistleri hem de açık yapışıklıkları ortadan kaldırmak olarak özetlenebilir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat