Kolposkopi Neden Yapılır, Kanama Olur mu?

Kolposkopi Neden Yapılır, Kanama Olur mu?

Kolposkopi, serviks, vajina ve vulvayı hastalık belirtileri açısından yakından incelemek için kullanılan görüntüleme sistemine verilen isimdir.  Prosedür genellikle Pap smear tarama testi sonuçları olağandışı olduğu durumlarda gerçekleştirilir.

Kolposkopi, doktorun rahim ağzını bazı aletler kullanarak incelemesine olanak veren ve güvenli olan bir görüntüleme yöntemdir. 6 ile 40 kat arasında büyütme özelliği bulunan kolposkop adı verilen ışıklı aletle rahim ağzı daha net görüntülenir ve rahim bulgular daha net değerlendirilebilir.

Klinik bir görüntüleme yönteme kolposkopi yönteminde kullanılan kolposkop, ışıklı bir büyüteç olup birçok açıdan dürbüne benzemektedir. Çıplak gözle yapılan jinekolojik muayenenin aksine kolposkopi yöntemiyle büyütülerek yapılan görüntüleme işlemi başta rahim ağzı kanseri olmak üzere vagenin bölgesinin de değerlendirilmesine imkan sağlar.

Kolposkopi işlemi sırasında şüpheli bir durumla karşılaşılması halinde kolposkopik biyopsi yapılır. Bu şekilde şüpheli bölgenin incelenmesine imkan sağlanır. Kolposkopi özel olarak klinik belirtileri olmayan rahim ağzı kanserinin, tıp dilinde serviks kanserinin, erken evrede saptanabilmesine yardımcı olan bir yöntemdir. Özellikle sitolojik açıdan sonuçları ve smear, rahim ağzı kanseri taraması testi anormal çıkan veya HPV testinde HPV 16 veya 18 pozitif gelen hastalarda rahim ağzının değerlendirilmesi için kolposkopi uygulanır. Rahim ağzı kanseri yavaş ilerleyen bir kanser olduğu için jinekolojik muayenelerde yaşanan değişimler kolposkopi ile daha rahat değerlendirilebilir.

Bu yazımızda, Kolposkopi Neden Yapılır, Kanama Olur mu? sorularına cevap arayacağız.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Kolposkopi, serviks, vajina ve vulvayı hastalık belirtileri açısından yakından incelemek için kullanılan görüntüleme sistemine verilen isimdir.  Prosedür genellikle Pap smear tarama testi sonuçları olağandışı olduğu durumlarda gerçekleştirilir. Kolposkopi sırasında uzman doktor, kolposkop adı verilen özel bir alet ile işlemleri gerçekleştirir. Kolposkop, doktorunuzun rahim ağzınızı ve çevresini daha net biçimde ve büyütme altında görmesini sağlayan parlak ışıklı, büyük, elektrikli bir mikroskoptur.

Doktorunuz herhangi bir anormal bölge tespit ederse, bu durumda bir doku örneği alır. Bu işleme biyopsi ismi verilir. Bir doku numunesini rahim ağzının açıklığının içinden alma işlemine ise, endoservikal küretaj denir. Numuneler uzman patolog tarafından muayene için laboratuar incelemesine gönderilir.

Kolposkopi Neden Yapılır? sorusuna şu cevaplar verilebilir:

  • Yapılan rahim ağzı tarama testi, PAP smear işleminde herhangi bir anormallik görüldüğünde
  • Her cinsel ilişki sonrasında kanama yaşandığında
  • Serviks veya vajinada görülen anormal gelişim durumlarında
  • Vajina ve vulva taramalarında, kanser riski değerlendirmesi için
  • Genital bölgede oluşan siğil ve kaşıntı durumlarında
  • Rahim ağzında oluşan ve rahatsız edici boyutlara ulaşan siğil oluşumunda

Kolposkopi işlemi, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilir. Tıpkı ultrason işleminde olduğu gibi sırt üstü uzanmanız istenir. Muayene sırasında rahim ağzının daha rahat görüntülenebilmesi için, vagene bölgesine metal bir alet yerleştirilir. Tuzlu su kullanılarak rahim ağzında temizlik sağlanır. akıntılar giderildikten sonra, özel olarak kullanılan bir sıvı ile bu bölge temizlenir. Sorunlu bir doku tespitinde, bu bölgenin beyazladığı görülecektir. Bu bölümler daha ayrıntılı incelenir.

Vajinal Biyopsi Sonrası Kanama

PAP testiniz sonucunda anormal çıkarsa, doktorunuz bu durumda daha çok araştırma yapmak isteyecektir. Doktorunuz bu durumda ayrıntılı bir kolposkopik muayene talep edebilir. Kısaca rahim ağzının mikroskop ile inceleme süreci olarak da özetlenebilir. Bu muayene ile rahim ağzında çıplak gözle görülmeyen anormallikler daha görünür hale getirilmeye çalışılır. İşlem kesinlikle ağrılı bir süreç değildir. Öncelikle, rahim ağzı bir temizleyici ile temizlenir, ardından görüntüleme işlemine başlanabilir.

Vajinal Biyopsi Sonrası Kanama, görülmesi normal bir durumdur. Bu durumda uzman doktorunuza danışmalı ve gerekli işlemler yapılmalıdır. Bu işlemler son derece güvenli ve basit işlemlerdir. Hafif kramp ve kanamalar görülebilir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat