HPV Nedir, Tarama Testi Nasıl Yapılır?

HPV Nedir, Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Bu test genital siğillerin, anormal rahim ağzı hücrelerinin veya rahim ağzı kanserinin gelişmesine yol açabilen bir virüs olan insan papilloma virüsünün varlığını tespit eder. Bu hastalardan farklı durumlarda istenebilmektedir.

HPV testi rahim ağzı kanseri dahil pek çok kanser türünde bir tarama gerçekleştirir. Ne var ki bu uygulama kişilere kanser olup olmadığınızı belirtmez. Bunun yerine test, sisteminizde rahim ağzı kanserine neden olan virüs olan HPV'nin varlığını saptar. Bazı HPV türleri - 16 ve 18 türleri dahil - rahim ağzı kanseri riskinizi artırır. 

Sizi yüksek rahim ağzı kanseri riskine sokan bir HPV tipine sahip olup olmadığınızı bilmek, sizin ve doktorunuzun sağlık bakımınızdaki sonraki adımlara daha iyi karar verebileceği anlamına gelir. Bu adımlar takip takibini, daha ileri testleri veya anormal hücrelerin tedavisini içerebilir.

30 yaşın altında HPV testi rutin kullanımı önerilmez ve çok da yardımcı olmaz. Söz konusu virüs cinsel temas yoluyla yayılır. Her yaşta görülebilecek olsa da gençlerde çok yaygındır. Ne var ki, HPV enfeksiyonları sıklıkla bir ya da iki sene içinde kendiliğinden çözülür.

HPV Testinden Önce Nasıl Hazırlanır?

HPV testi gerçekleştirilmeden önce bir takım hazırlıklar yapılmalıdır. Bu bakımda testten iki gün önce cinsel ilişkiden, duştan veya herhangi bir vajinal ilaç ya da spermlere zarar veren şeyleri kullanmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca testi adet döneminiz sırasında programlamamaya çalışılmalıdır.

Bunun yanı sıra doktorunuzun belirttiği konulara da dikkat etmek gerekmektedir. Böylece daha da iyi sonuçlar almak mümkündür. 

HPV Testinden Neler Beklenebilir?

HPV testi genellikle Pap testiyle aynı anda yapılır. Pap testinden alınan aynı numune kullanılarak veya servikal kanaldan ikinci bir numune alınarak bir HPV testi yapılabilir. Muayenehanede gerçekleştirilir ve sadece birkaç dakika sürer.

Testinizden sonra herhangi bir kısıtlama olmaksızın normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Test sonuçlarınızı ne zaman alacağınızı doktorunuz size belirtecektir. Ancak temel olarak pozitif ve negatif sonuçlar alınır.

HPV testi pozitif gelmişse, sizde rahim ağzı kanseriyle bağlantılı yüksek riskli bir HPV türüne sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu, şu anda rahim ağzı kanseri olduğunuz anlamına gelmez, ancak gelecekte rahim ağzı kanserinin gelişebileceğine dair bir uyarı işaretidir. 

Doktorunuz muhtemelen enfeksiyonun temizlenip temizlenmediğini görmek veya rahim ağzı kanseri belirtilerini kontrol etmek için bir yıl içinde bir takip testi önerecektir. Ayrıca farklı koruma önlemleri ve tedaviler de uygulanabilir. Eğer negatif gelmişse, rahim ağzı kanserine neden olan HPV türlerinden hiçbirine sahip olmadığınız anlamına gelir.

HPV Nereden Alınır?

HPV cinsel ilişki esnasında, doğrudan cilt teması ile alınmaktadır. Kan ya da vücut sıvıları yayılmasına neden olmaz. Aynı şekilde dışarıda tuvalet kullanımı, el ele tutuşmak, sarılmak, havuza ve spaya girmek, yiyecek ya da mutfak eşyalarını paylaşmak buna neden olmaz.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat