POSTMENOPOZAL KANAMA NEDİR?

POSTMENOPOZAL KANAMA NEDİR?

Menopoz, kadınlarda 45-55 yaşları arasında yumurtlama ve âdet kanamalarının sona erdiği doğal bir süreçtir.

Postmenopozal kanama (menopoz sonrası kanama), son adet döneminden en az 1 yıl sonra değişen miktarlarda olabilen ve kadınlarda bu süre içinde ortaya çıkan kanamadır. Menopozdan sonra yaşanan bu kanamalar; miktar, süre ve sıklıktan bağımsız olarak ayrıntılı değerlendirmeler gerektirir. Menopoz sırasında kanama hiçbir zaman normal kabul edilemeyeceğinden, genellikle bir problemin uyarı işaretidir ve araştırılmalıdır.

 

Kadınlarda adet dönemi dışındaki kanamalar her zaman mühimdir. Ancak postmenopozal kanamalar daha da önemlidir çünkü menopoz sonrası kadınlarda kanama olursa kanser riski olabilir.

 

Bir kadın menopozdaki sorunlarını gidermek için östrojen ilaçları almıyorsa, ancak kanaması varsa, farklı nedenler aranmalıdır. Menopoz sırasında kanama nedenleri vajinada iyi huylu veya kanserli bir tümör, servikste gelişen yara veya kanser, iyi huylu herhangi bir tümör olabilir. Veya doğum kanalında herhangi bir malignite gelişebilir. Bu maligniteler; yumurtalıkta gelişmiş olan östrojen üreten iyi huylu bir tümör olabileceği gibi yumurtalık kanserine kadar giden geniş bir yelpazedeki yumurtalık tümörleri de kanamaya neden olabiliyor.

 

Menopoz sonrası kanama şikâyeti olan hastalarda kanamanın kaynağının belirlenmesi için öncelikle detaylı bir jinekolojik muayene yapılır. Vajinal muayene ile vajinal ve servikal durumlar, USG muayenesi ile uterus ve yumurtalıklar değerlendirilir. Doktorunuz gerekli görürse daha detaylı işlemler isteyebilir.

 

Menopoz sonrası dönemde uterusun iç tabakasının kalınlığı 5 mm'den fazla değildir. Menopoz sonrası vajinal kanama şikâyeti olmasa bile endometriumu 5 mm'den kalın olan hastalarda kontrol amaçlı endometrial biyopsiler yapılır.

 

Postmenopozal kanama nedenleri nelerdir?

 

Postmenopozal kanamanın görülen en sık nedenleri arasında;

 

Rahim miyomu
Endometriyal polipler
Atrofik kanama
Endometriyal hiperplazi (rahim içi zarının kalınlaşması)
Rahim kanseri

Yer almaktadır.

 

Menopoz sonrası kanama tanısal değildir. Bu nedenle, bu tip kanaması olan her kadın kapsamlı bir obstetrik ve jinekolojik değerlendirmeden geçmeli ve gerekirse rahim biyopsisi ve kanser araması için patolojik inceleme yaptırmalıdır.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat