Genital Bölge Hijyeni

Genital Bölge Hijyeni

Vajina, kendi içinde belli oran ve dengede mikroorganizma barındıran bir organdır. Vajinadaki faydalı mikroorganizmalar koruyucu bir rol oynar.

Kendi içinde florası mevcut olan genital bölgenin hijyeni için neler yapıyoruz, ne kadar dikkat ediyoruz? Genital bölge temizliği nasıl yapılmalı? Başka bir açıdan bakacak olursak, acaba genital hijyeni fazla mı abartıyoruz? Tüm bunların yanıtları için öncelikle genital bölgenin doğasında neler var, her şeyin yolunda gitmesi ne demek ona bakalım.

 

Vajinal Flora

 

Vajina, kendi içinde belli oran ve dengede mikroorganizma barındıran bir organdır. Vajinadaki faydalı mikroorganizmalar koruyucu bir rol oynar.

 

Diğer taraftan vajinal pH: 4,5 olup, asidik seviyededir. Eğer her şey dengede ve dışarıdan müdahale olmuyorsa akıntı, yanma, batma, kaşıntı veya kötü koku gibi şikayetler olmaz.

 

Tabii ki adet döngüsü sırasında hormonlara bağlı olarak belirli bir miktarda akıntı olacaktır. Bu akıntının kıvamı zamanla değişse de renksiz ve kokusuzdur. Dış müdahale (duş gibi) olduğunda, bağışıklık sisteminin baskılanması veya kötü hijyen söz konusu olduğunda bu denge bozulur ve kişide şikayetlere neden olur.

 

 

Genital Bölge Hijyeni Nasıl Sağlanır?

 

Bir kadın, genital bölge hijyenine öncelikle doğru çamaşır seçimi ile başlamalıdır. Pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli ve mümkün olduğunca sık değiştirilmelidir.

Genital bölge tüylerinin uzamadan kesilmesi hem enfeksiyonu hem de terlemeyle oluşan kokuyu önlemede önemlidir.

Bunun yanında, genital bölge temizliği için sabun kullanılmamalıdır. Çünkü alkali pH'lı sabunlar asidik vajinal pH'ı bozarak dengeyi değiştirecektir.

Sabunla genital bölgeyi yıkamak yerine, hijyen için alkali pH içeren genital bölge jelleri tercih edilmelidir. Bu jeller sadece dış genital bölge hijyeni için kullanılmalı ve vajina içine uygulanmamalıdır.

 

 

Genital Bölgeyi Nemli Ortamlardan Uzak Tutmalısınız!

 

Nemli bir ortam, vajinal floranın dengesini bozar ve enfeksiyona zemin hazırlar. Bu nedenle, genital bölgeyi nemli bırakan herhangi bir davranıştan kaçınmak gerekir. Örneğin banyo ve tuvalet sonra genital bölgeyi iyice kurutmak nemli bir ortam oluşmasını engelleyecektir. Bir diğer not ise havuzda veya denizde yüzdükten sonra çok uzun süre ıslak mayo giymemeniz gerektiğidir.

Vajinal Duş, Hatadır!

 Dış genital organlar, daha sonra kurutulmaları şartıyla su ile yıkanabilir. Ancak vajina içini suyla özellikle sabun veya jelle yıkamak florayı tamamen bozar.

Vajina, zaten kendi içinde bir dengededir, sürekli kendisini yeniler ve yardımcıya ihtiyaç duymaz. Bu dengeyi korumak için yapılacaklar ise son derece basittir:

Tampon kullanıyorsanız, sık değiştirmemiz gerekir (2 saatte bir).

Cinsel ilişki sonrası dış genital bölgeyi yalnızca suyla yıkamanız yeterlidir.

Dengeli beslenme her şeyde olduğu kadar genital bölge sağlığında da çok önemlidir.

 

Genital Sağlık İçin Doğru Beslenme!

Vücudun direncini yani bağışıklık sistemini koruduğumuz sürece vajina florası dengeli ve sağlıklı olacaktır. Doğal içerikli bir diyet, özellikle doğal probiyotikler (yoğurt, kefir) vajinal floraya faydalı besinlerdir. İyi bir genital sağlık için protein, sebze ve meyveler açısından zengin bir diyete karbonhidratlara öncelik vermelisiniz.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat