Çikolata Kistleri Ağrı Yapar mı?

Çikolata Kistleri Ağrı Yapar mı?

Endometriozis yani çikolata kisti,  her ay kalınlaşıp, eğer gebelik oluşmaz ise kanamayla atılan endometrium yani rahim içi duvar tabakasının rahim dışı bölgelerde yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır.

Endometriozis yani çikolata kisti,  her ay kalınlaşıp, eğer gebelik oluşmaz ise kanamayla atılan endometrium yani rahim içi duvar tabakasının rahim dışı bölgelerde yerleşmesiyle oluşan bir hastalık türüdür. Çikolata kistleri, ömür boyu sürecek bir yönetim planı gerektirir, tıbbi tedavi ön planda tutularak tekrarlanan cerrahi girişimlerden kaçınılması gereken kronik bir hastalık türüdür.

Doğurgan yaştaki kadınların ortalama olarak yüzde 10 ile 17’sini, kronik pelvik ağrısı olan kadınların da yüzde 35-60’ını etkileyen çikolata kistleri, toplumda oldukça sık bir şekilde görülür. Risk grubunda olan kişiler, bu rahatsızlıktan daha çok etkilenir. Risk grubunda olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

  •    Birinci derece akrabasında çikolata kisti olanlar
  •    Rahimde yapısal bir şekilde anormalliği olan kişiler
  •    İlk doğumunu 30 yaşından sonra yapan kadınlar ya da hiç doğum yapmayan kişiler
  •    İlk adet kanamasını çok erken yaşta olanlar ya da menopoza geç yaşta giren kadınlar
  •    Adet döngüsü 27 günden kısa olan veya daha kısa sürede olanlar, yoğun adet kanaması olan kişiler
  •    Çok zayıf ve çelimsiz olan kadınlar
  •    Beyaz ırk, Asya kökenli olan kadınlar

Çikolata Kistleri Ağrı Yapar mı? sorusu özellikle ergenlik çağındaki genç kızlar tarafından merak edilir. Çikolata kistinin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, en  yaygın kabul gören teori; her ay gerçekleşen yönü dışarı olan kan akımının, geriye doğru tüplerden karın içine akması, vücut koruyucu mekanizmalarının bu kanı temizleyememesi sonucunda dokularda iltihap gelişmesi ve süreç sonunda yapışıklıkların ve yangının oluşmasıdır. 

Çikolata Kisti Kaç cm Olunca Alınır?

Rahim bölgesinde sıklıkla görülen bir  kist  türü olan çikolata kisti, normal olmayan bir düz kas çoğalması olarak tanımlanabilir. Çikolata kistlerinin boyutları birbirlerinden farklıdır ve bu farklılık kistin tehlike boyutu açısından da ipucu verir. Bu noktada çikolata kisti kaç cm olunca alınır? ve tehlike boyutu nedir? gibi sorular çikolata kisti sahibi kişiler tarafından merak edilmektedir.

Çikolata kistleri, rahme baskı uyguladıklarından dolayı, ağrılı semptomlara neden olur. Bu tür durumlarda, cerrahi müdahaleler ile kistlerin alınması gerekir. Bu noktada en önemli şey ise, kistlerin boyutudur. Ortalama büyük sayılacak bir çikolata kisti boyutu, 6 ya da 7 cm arasında değişmektedir. Bu boyuta ulaşan kistlerin ivedilikle alınması gerekir. Ancak yine de bu işlem için, hastanın rahatsız olması şartı alınır.

Rahim bölgesinden uzakta yer alan küçük çaplı çikolata kistlerinin alınmasına gerek yoktur. Diğer kist türlerinde ise, kişiyi rahatsız edip etmediği sorgulanır. Kişiyi rahatsız edilen kistler, cerrahi müdahale ile alınmalıdır. Eğer kistlerin baskısı sonucu, sık idrara çıkma durumu görülürse, bu durumda da kistler alınabilir.

Çikolata kistleri kimi zaman ağrılı olurken, kimi zamanda kişiyi çok da rahatsız etme. Kistin boyutu ve rahatsızlık seviyesi göz önüne alınarak uygun tedavi yapılabilir.

Çikolata Kisti Nasıl Geçer?

Çikolata kisti tedavisinde erken tanı ve teşhis önemlidir ve kolay bir ultrason yöntemi ile çikolata kistlerinin boyutları ve bulunduğu yerler rahatlıkla belirlenebilir. Özellikle regl dönemlerini ağrılı geçiren ve cinsel birliktelik sırasında sorunlar yaşayan kadınlarda rastlanan ve bu tarz belirtiler ile kendini gösteren çikolata kistleri çeşitli boyutlarda olabilmektedir. Kimi zaman 3 cm ile 4 cm arasında olabilirken kimi zaman da 10 cm’ye kadar görülebilmektedir.

4 cm’den büyük olan çikolata kistleri kesinlikle ameliyatla alınmalı ve çikolata kistinin bulunduğu bölge tüm kistlerden temizlenmelidir. Kistlerin temizlenme işlemleri sırasında kullanılan operasyon yöntemi tüm kistlerin temizlenmesi ve üretkenliği sağlayan yumurtalıkların zarar görmemesi adına çok önemlidir.

Çikolata Kisti nasıl geçer? sorusuna,  ameliyat ya da tedavi yöntemleri ile geçebilir cevabı verilir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat