Hamilelerin Yapabileceği Sporlar

Hamilelerin Yapabileceği Sporlar

Hamilelerin yapabileceği sporlar çok fazla araştırılan konular arasında sayılmaktadır. İlk öncelikle hamilelik kadınların anne olmak için geçirdiği 40 haftalık bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Hamilelik ile alakalı olarak çok özel ve güzel zamanların başında gelmektedir. Çünkü anne adayı bebeği ile anne karnında da olsa ilk temasını kurmaktadır. Bu ilk temas olarak karşımıza çıkan bu durumda anne ile bebek arasında olan bağın gelişmesi açısından devamlı olarak bebek ile konuşulması gerekmektedir. Çünkü bebek o dönemde kendisi ile iletişim kurulduğunu anlayan muhteşem bir varlıktır. Hamilelik bir hastalık durumu değildir. Bazı kişiler bu dönemi neredeyse o şekilde geçirmektedir. Günlük fiziksel aktivitelerini kısıtlayarak evde yatarak geçirmektedir.

Hamilelik döneminin fiziksel aktivitenin zayıf olarak kullanılması ile birlikte aslında kişinin hem psikolojik olarak kendini bitkin ve halsiz hissetmesi söz konusu olmaktadır. Hem de fiziksel olarak kas sisteminin tembelleşmesi ile birlikte normal doğumun zorlaşması söz konusu olmaktadır. Bu nedenden kaynaklı olarak da kişi fiziksel olarak spor yapması gerekmektedir.

Hamilerin Yapabileceği 8 Spor

Hamilelerin yapabileceği 8 spor olarak hamile iken kişinin yapabileceği sporları sizin için bir araya getirdik. Hamile iken spor yapmak kişinin kendisini daha dinç hissetmesini sağlamaktadır. Hem bu anlamda kişinin fiziki olarak kendini dinç hissetmesi psikolojik olarak mutlu ve huzurlu olmasına işarettir. Bu anlamda hamilelerin spor yapması oldukça önerilmektedir. Hamile iken spor yapanlar aynı zamanda nefes kontrolünü öğrenmektedir. Bu durumda da kişiler normal doğumda daha kolay hareket edebilmektedir.

  • Yüzme suda yapılan gebelik için mükemmel egzersizlerden biridir. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde kişi kendini oldukça hafif hissetmektedir. Hem de bulantının azalmasında faydası bulunmaktadır.
  • Aktif yürüyüş özellikle gebeler için hiç zorlanmayacağı aktiviteler arasında sayılmaktadır. Bu spor için herhangi bir aktiviteye ihtiyacınız bulunmamaktadır.
  • Koşu özellikle daha önce spor geçmişi olan kişinin yapabileceği aktiviteler arasında sayılmaktadır.
  • Dans etmek de hem kişinin spor yapmasına hem de eğlenmesine zemin hazırlamaktadır.
  • Salon bisikleti ama bu sporu doktorunuza danışarak yapmanızda fayda olacaktır.
  • Ağırlık kaldırma burada kişi küçük ağırlıklar kaldırarak kaslarının güçlenmesine yardımcı olabilmektedir.
  • Pilates bu özellikle kişide kasların esnemesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kas ve bel ağrılarınızın önüne geçmektedir.
  • Yoga da kişinin gevşeme esneklik ve nefes almasını kontrol etmesini sağlamaktadır. Burada kişinin doğum sürecine tam anlamı ile hazır olması anlamına gelmektedir.

Hamilelikte Hangi Hareket Yasak

Hamilelikte hangi hareket yasak burada kişinin hareketten ziyade ağır egzersizler yapması yasaktır. Burada özellikle kişinin spor geçmişi bulunmuyor ise her sporu temkinli olarak yapması gerekmektedir. Genellikle kişilerin spor olarak yürüyüş yapması oldukça fayda saplayacaktır. Kişinin hareket halinde olması doğuma kolaylaştırıcı etki yapacaktır.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat