Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik Döneminde Egzersiz

Hamilelik egzersizlerine hamile kalındığı andan itibaren başlanmalıdır. Ancak egzersize başlamadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır.

Hamilelik egzersizlerine hamile kalındığı andan itibaren başlanmalıdır. Ancak egzersize başlamadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Sizi egzersiz yapmaktan alıkoyan hiçbir şey yoksa (düşük yapma riski vb.), hamile kalır kalmaz yoga, yürüyüş, yüzme veya pilates yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında efor gerektiren egzersizlerden kaçınılmalıdır. İlk 3 ay ve sonrasında ağırlık kaldırmak yerine lastiklerle antrenman yapabilirsiniz.

 

 

Hamilelikte egzersiz yapmak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir. Sırt ağrısı, aşırı kilo alımı vb. Riskleri ortadan kaldıran ve doğumu kolaylaştıran bir aktivitedir. Hamilelik sırasında hafif egzersizin sağlık üzerindeki etkileri, aşağıdaki olumlu sonuçlarla açıklanabilir:

 

 

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, kalp sağlığını, dayanıklılığı ve ruh halini iyileştirerek enerji seviyelerini artırır.

 

Hamilelikte yapılan egzersizler, aşırı kilo alma riskine, sırt sorunlarına ve doğum sırasındaki bazı zorluklara karşı vücudun dirençli kalmasına yardımcı olur.

 Hafif aktiviteler (yüzme, yürüyüş, kapalı alanda bisiklete binme, yoga vb.) içeren uzman liderliğindeki bir hamilelik egzersiz programı, formda kalmanın en iyi yollarından biridir.

 

Hamilelikte Egzersiz Aktiviteleri

 

1) Tempolu Yürüyüş

 

Yaralanma riski en az olan ve tüm vücudu çalıştıran birtakım aktiviteler, hamilelik süresince bir uzman kontrolünde programlanabilir.

 

Hamilelik öncesi yaşam standardı sedanter alışkanlıklarla uyumluysa, dış mekan olarak deneyimlenen ev ortamı sağlıkla ilgili yürüyüşlere hemen başlamak için önemli ve güvenilir bir fırsattır.

 

Tempolu yürüyüş iyi bir kardiyovasküler egzersizdir.

 

Hamilelik sırasında her zaman ve hemen hemen her yerde yapılabilir ve tamamen ücretsizdir.

 

2) Yüzme

 

Suda egzersiz yapmak, eklemlerin basınç altında olmadığı durumlarda daha iyi bir hareket aralığı sağlar.

 

Suyun kaldırma kuvveti, hamilelik sırasında vücutta oluşan ekstra yükü azaltır.

 

Yüzme ve su aerobiği hamilelik boyunca sağlıklı kalmaya yardımcı olur.

 

3) Kondisyon Bisikleti

 

Yeni başlayanlar ve mevcut kullanıcılar için güvenlidir. Eklemlere fazla baskı uygulamadan hareket etmenizi sağlar ve stabilite açısından düşme riski yok denecek kadar azdır. Hamilelik bazı hareketleri kısıtlar, ayağın pedallara ulaşmasını kolaylaştıracak şekilde gidonları yükseltilmiş ve alçaltılmış bisikletler tercih edilmelidir.

 

4) Yoga
Prenatal yoga, eklemleri esnek tutar ve bu esnekliğin korunmasına yardımcı olur. Kasları güçlendirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Bu etkiler hamilelik sırasında kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

 

Kimler Hamilelikte Spor Yapamaz?

 

Ciddi kalp- akciğer hastalığı

 

Kontrol altına alınamayan hipertansiyon, şeker veya guatr hastalığı

 

Preeklampsi (Gebelik zehirlenmesi)

 

Düşük tehlikesi

 

Erken doğum tehlikesi

 

Rahim ağzı yetmezliği

 

Çoğul gebelik

 

İntrauterin gelişme geriliği


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat