Genital Estetik Neden Yapılır?

Genital Estetik Neden Yapılır?

Genital bölgede oluşan kusurların ortadan kaldırılarak pürüzsüz ve kusursuz bir görünümün elde edilebilmesi adına da genital estetik uygulamaları günümüzde sıklıkla başvurulan güzellik yöntemleri arasındadır.

Genital Estetik Neden Yapılır?

Erkekler ve kadınlar için günümüzde kusursuz bir görünüm elde edebilmek adına kullanılabilecek pek çok farklı estetik yaklaşımı bulunmaktadır. Özellikle hemen her bölge için geliştirilen özel uygulamalara başvurularak kusurlu görünen alanlarında estetik müdahaleler ile kusursuz bir yapıya sahip olması sağlanabilmektedir. Genital bölgede oluşan kusurların ortadan kaldırılarak pürüzsüz ve kusursuz bir görünümün elde edilebilmesi adına da genital estetik uygulamaları günümüzde sıklıkla başvurulan güzellik yöntemleri arasındadır.

Genital Estetik Nedir?

Genital estetik, en genel tanımlamasıyla genital bölgede yaşanan sorunların giderilmesi ve kusurlu olarak kabul edilen durumların çözüme kavuşturulması amacıyla yapılan estetik müdahalelere denmektedir. Cerrahi müdahale gerekmeksizin gerçekleştirilebilen estetik müdahaleler olduğu gibi cerrahi müdahale ile yapılabilen yaklaşımların da bulunduğu belirtilmelidir.

Çoğunlukla kadınlar başta olmak üzere;

 • Genital organların estetik bir görünüme sahip olunmadığı düşüncesi
 • Genital organlarda kusur görülmesi halinde bunun cinsel yaşamı etkileyecek olduğunu düşünmek

Gibi durumlardan kaynaklanarak cinsel birliktelik sırasında oluşan kaygı, endişe, gerginlik ve stres gibi durumların ortadan kaldırılarak genital organlara estetik bir görünüm kazandırılması işlemine genital estetik yaklaşımları adı verilir.

Genital Estetik Ne İşe Yarar?

Günümüzde özellikle dış görünümün kusursuz bir yapıya sahip olması kritik bir önem içerir. Bu bağlamda genital bölgede kusur olduğu ya da arzu edilen görünüme sahip olmadığı düşünüldüğü durumlarda, bu kaygıların gündelik yaşantıya bile etki etmesi mümkün olmaktadır. Dolayısıyla genital estetik en genel anlamıyla kaliteli bir yaşam ve sağlıklı bir cinsellik için önemli bir role sahiptir.

Genital estetik uygulamaları sonucunda vajinanın kaybedilmiş olan elastikiyeti geri kazandırılır. Bu kapsamda kadınların cinsel deneyimlerden daha fazla zevk alması sağlandığı gibi aynı zamanda güçlü ve arzulu bir deneyim yaşayabilmeleri adına zemin de oluşturulur.

Ayrıca kusursuz ve estetik bir görünümün kişiler üzerinde özgüven konusunda da önemli düzeyde olumlu etkiler içerdiği düşünüldüğünde genital estetik yaptıranlar daha yüksek düzeyde özgüvene sahip olarak sorunsuz bir cinsel yaşam elde edebilmektedir.

Genital Estetik Yöntemleri

Genital estetik kapsamında birden fazla yöntem kullanılmaktadır ve ihtiyaç duyulan durumlara, şartlara ve yaşanan sağlık sorunlarına göre tüm yöntemler arasında birinin tercih edilmesi mümkündür. Genital estetik yöntemleri estetik kaygılara göre dizayn edilebildiği gibi aynı zamanda yaşanan vajinal sağlık sorunlarının giderilmesi adına da kullanılabilmektedir.

Günümüzde en çok kullanılan ve ön plana çıkan genital estetik yöntemleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Kızlık zarının dikilmesi operasyonları
 • Vajina üst bölümünde bulunan dudaklar bölgesinin dolgunlaştırılması işlemleri
 • Doğum sonrasında oluşan estetik kaygıların giderilmesi adına çatlak arındırma operasyonları
 • Labioplasti adı verilen, vajinada gözlemlenen büyük veya küçük dudak yapılarının düzenlenmesi işlemleri
 • Vaginoplasti olarak bilinen vajina daraltma operasyonları

Tüm bu yöntemler aracılığıyla genital estetik uygulamalarının arzu edilen sonuçlara göre belirlenebilmesi mümkündür.

Genital Estetik Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Genital estetik tercih edilme sebepleri gerçekleştirilen müdahalelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Anlaşılacağı üzere zorunlu durumlardan kaynaklanan tedavi yöntemi olarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda genital estetik yaklaşımlarına, estetik kaygılar sebebiyle başvurulabilmesi de mümkündür. Bu kapsamda her iki durum için de olumlu sonuçların elde edilebilmesinin son derece olası olduğu belirtilmelidir.

Genital estetik tercih edilme sebepleri genel hatlarıyla şu şekildedir;

 • Yaşanan ya da yaşanması muhtemel cinsellik sorunlarının giderilmesi
 • Cinsel birliktelik sırasında kaygı, endişe yad a stres gibi durumların genital bölgede yaşanan kusurlardan kaynaklanıyor olması
 • Vajinal sağlığın korunması ve vajinal sorunların giderilmesi
 • Cinsel yaşamın dengeye oturtulması
 • Dışa görünüm bakımından efektif ve kusursuz bir vajinal görünümün elde edilmek istenmesi
 • Cinsel ilişkilerden ve cinsel yaşantıdan kaynaklanan fizyolojik ve ruhsal sorunların giderilmesi

Gibi temel sebeplerden dolayı genital estetik yöntemleri ve uygulamaları tercih edilmektedir.

Dolayısıyla dolaylı ya da doğrudan yoldan insanın gündelik yaşantısına gösterdiği etki düşünüldüğünde genital estetik uygulamalarının fonksiyonel ve çok yönlü bir işlevi olduğu belirtilmelidir.

Genital Estetik Sonrası Yaşam

Genital estetik sonrası yaşam kadınların kendilerini daha iyi ve huzurlu hissettiği cinsel birlikteliklerin gerçekleşebilmesine zemin hazırlamaktadır. Ayrıca daha özgüvenli ve huzurlu bir cinsel deneyim geçirmeye aday olan kadınların, gündelik yaşantı sonucunda olumsuz olarak gözlemlenen kaygı, stres ve endişe gibi duygu durum sorunlarının da ortadan kalkması bu estetik yaklaşımlarla mümkün olmaktadır.

 


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat