Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Küretaj, bir anlamda tüm rahim içinin temizlenmesidir. Rahimde istenmeyen herhangi bir şeye kürtaj yapılabilir.

Kürtaj veya daha doğrusu küretaj, rahimdeki istenmeyen bir gebeliğin alınması anlamına gelmektedir. Küretaj, bir anlamda tüm rahim içinin temizlenmesidir. Rahimde istenmeyen herhangi bir şeye kürtaj yapılabilir. İstenmeyen gebelikler, rahimdeki polipler, miyomlar ve teşhis edilemeyen lezyonlar için kürtaj yapılabilir. Kürtaj Fransızca kökenli bir kelimedir. ‘Kazıyarak temizleme’ demektir. Ancak günümüzde daha kolay olan vakum yöntemi ile yapılmaktadır.

 

Kürtaj Nasıl Yapılır?

 

Tecrübeli jinekologlar tarafından yapılması gereken kürtaj işlemi öncesi, hastanın 6 saat boyunca aç kalması istenir.

Genellikle sedasyon anestezisi altında uygulanır. Eskiden metal kaşık benzeri bir aletle yapılmaktaydır. Günümüzde kürtaj, daha güvenli ve delikli uçlu plastik kateterler kullanılarak yapılmaktadır.Plastik kanülün dışarıda kalan ucuna enjektör ya da elektrikli vakum aleti takılarak rahim içi istenmeyen dokular temizlenir. Vakumlu kürtajın kullanımı sonrasında kanama, enfeksiyon ve rahim delinmesi gibi komplikasyonlar önemli ölçüde azalır.

 

Kürtaj Ne Kadar Süren Bir İşlemdir?

 

Kürtaj, 5-10 dakika süren tıbbi bir müdaheledir. Hazırlıkla birlikte 15-30 dakika sürer. İşlemin ardından gözlem odasına alınan hasta, burada istirahat ederken kanama kontrolü yapılır. Anestezinin etkileri geçtikten sonra hasta sağlığına kavuşur ve son kontrolde herhangi bir sorun tespit edilmeden kişi evine gönderilir.

 

Kürtaj Aşamaları Nelerdir?

 

Kürtaj küçük bir cerrahi işlemdir. Rahim içinden gebelik alınması için kullanılsa da tanı ve tedavi amaçlı da uygulanır. Kürtajın aşamaları şu şekildedir;

 

 • Kadın jinekolojik masaya alınır.
 • Üzeri steril örtü ile örtülür.
 • Vajina steril solüsyonlarla temizlenir.
 • Vajinaya tek kullanımlık steril bir spekulum yerleştirilir.
 • Serviks, tenekulum adı verilen bir aletle yerinde tutularak hareketsiz hale getirilir.
 • Rahim ağzı hegar bujileri denen farklı kalınlıklardaki metal ya da plastik çubuklarla açılır.
 • Açılan rahim ağzından, uçları delik, özel plastik kanüller rahme ilerletilir.
 • Rahim içi kateter sağdan sola ileri geri hareket ettirilerek dikkatlice temizlenir.
 • Kateter hareketi sırasında çıkıntı yapan uca takılı enjektör ile negatif basınç uygulanır.
 • Kateter dışarı çekilir ve rahim içi ultrason ile incelenir.
 • Kürtaj işlemi, spekulumun çıkarılmasıyla sonlandırılır.
 • Kürtaj sonrası kadın 1-2 saat dinlendirilir ve bu sırada kanama açısından gözlenir.
 • Anestesi etkisinin geçmesiyle hasta taburcu edilir.

 

Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Kürtaj tıbbi bir müdahaledir. Kürtaj için ameliyat sonrası uyulması gereken tüm kurallar geçerlidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır;

 

 • Küretaj sonrası 10-15 gün az miktarda ara ara kanamalar yaşanabilir.
 • Kötü kokulu akıntı, batın ağrısı ve ateş enfeksiyon işaretidir.
 • Enfeksiyon belirtileri varsa derhal tıbbi yardım alınmalıdır.
 • Tuvalet temizliği önden arkaya doğru ve ılık su kullanarak yapılmalıdır.
 • Genital bölge nazikçe kurulanmalı, nemli bırakılmamalıdır. Kürtaj sonrası ilk gün masa başı işlerde çalışılabilir, ancak mümkünse istirahat önerilir.
 • Kürtajdan 4-6 hafta sonra adet görülür. Adet gelmedi ise doktor kontrolü gerekir. Kürtaj işlemi sonrasında tekrar hamilelik ihtimali vardır.
 • İşlem sonrasında ayakta duş almak riskli değildir.

 

Kürtaj Dışarıdan Anlaşılır Mı?

Bir kişinin kürtaj işlemi yaptırdığı doğrudan müdahele ya da muayene ile anlaşılmaz. Kürtajda cerrahi kesi ve dikiş atılması gibi işlemler bulunmamaktadır. Hastanın kendisi belirtmediği sürece kürtaj olduğu dışarıdan anlaşılmaz.

 

 

 

 

Kürtaj türleri nelerdir?

 

 

Gebelik Tahliyesi, İstenmeyen Gebelik sonlandırılması, Tıbbi Tahliye;

Arzu edilmeyen hamileliklerin sonlandırılması amacı ile yapılır ve tıbbi tahliye olarak da isimlendirilir. Ülkemizde kanunen 18 yaşından büyük kadınlarda 10 haftaya kadar bekar iseler kendi rızası ile, resmi olarak evli ise eşinin de onayı alınarak yapılır. Gebelik sonlandırma işlemi birçok gelişmiş ülkede olduğu gibi bizler tarafından da "vakum tekniği" ile yani enjektör içerisine negatif basınçla çekme şeklinde yapılmaktadır.

 

Probe Küretaj (PC)

 

Kanama bozukluklarında ve düzensiz kanamalarda, özellikle postmenopozal kanamalarda tanı ve bazen tedavi edici bir işlemdir.

Rahim içi kazınır ve keskin bir metal kazıyıcı ile temizlenir. Bu küretaj ile patolojiye gönderilen kısım ile tedavi edici bir amacı da vardır; Endometrial hiperplazi, rahim kanseri ve rahimde yaşa bağlı zayıflama (atrofi) teşhis edilebilir. Bu işlem sırasında (endoservikal küretaj) rahim ağzı kanseri nedeniyle rahim ağzı kanalından bir parça çıkarılırsa buna “fraksiyonel küretaj” denir.

 

Rest küretaj (RC)

 

Doğal bir düşük sonrası fetüsün parçalarını temizlemek için yapılan kürtaja verilen isimdir. Rezidüel küretaj tekniği normal gebeliğin sonlandırılması ile aynı olsa da bazen uterus uteroplasental plasenta kalıntıları uterusa sıkışabileceğinden uterusun içini keskin bir metal küretaj ile temizlemek gerekebilir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat