GENİTAL SİĞİL NEDİR?

GENİTAL SİĞİL NEDİR?

Cinsel ilişkide her ne kadar korunma yolları olsa da 30'dan fazla bakteri, virüs ve parazit türünün cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda eş bulma ve seks yapma kavramları tabu olmaktan çıkmış ve toplumlarda çok daha liberal hale gelmiştir. Bunun sonucu olarak da eşler birbirlerine çok daha sıklıkla cinsel yolla bulaşan hastalıkları aktarmaya başlamıştır. Cinsel ilişkide her ne kadar korunma yolları olsa da 30'dan fazla bakteri, virüs ve parazit türünün cinsel yolla bulaştığı bilinmektedir.

 

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her gün bir milyon cinsel yolla bulaşan hastalık yayılıyor. 500 milyondan fazla insanın genital HSV (herpes simpleks virüsü) ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. 290 milyondan fazla kadın  HPV (insan papilloma virüsü) ile mücadele etmektedir. Bu yazımızda HPV ve HPV'nin neden olduğu siğillerden ve siğil tedavisinde nasıl bir prosedür izleneceğinden bahsedeceğiz.

 

Genital Siğil Nedir?

 

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan  çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığa HPV adı verilen bir virüs neden olur. Bu virüsün çok yaygın bir coğrafi yapısı bulunmaktadır. Virüsün bulaştığı insanları dünyanın her yerinde bulmak mümkündür.

 

 

Aktif cinsel yaşamları olan ve sık sık eş değiştiren kişiler, büyük olasılıkla hayatlarının bir noktasında bu virüsle karşılaşacaktır. HPV hem erkekleri hem de kadınları enfekte edebilir ve her iki cinsiyette de genital siğillere neden olabilir. Bununla birlikte, kadınlarda rahim ağzı  kanseri riskini önemli ölçüde artırır. Genital siğiller mikroskobik (mikroskop altında görülebilir) veya makroskopik (gözle de görülebilir) ebatlarda olabilir.

 

 

Genital Siğil Belirtileri

 

Boyutları değişebilen genital siğiller küçük boyutlarda olduğunda kabarık veya gözle görülür bir şekle sahip olmayabilir. Küçük boyutlardaki siğillerde olmasa da çoğu hastada  gözlenen semptomlar şu şekildedir:

 

  • Genital siğillerin genel görünümü cilt üzerinde ve cilt ile aynı renkte bir lezyon veya biraz daha koyu bir cilt lezyonudur. Bu nedenle genital bölge ve derisi düzenli olarak kontrol edilmelidir.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda, ciltte büyük bir karnabahar nodülü gibi başka bir belirti ortaya çıkabilir.
  • Genital siğiller cinsel organlarda kaşıntı ve rahatsızlığa neden olabilir.
  • Genital bölgedeki ağrı bazen genital siğillerin bir belirtisi olabilir.
  • Cinsel ilişki sonrasında yaşanan kanamalar siğillere bağlı olarak yaşanabilir.
  • Kadınlarda genital siğiller; Labia, anüs ile vajina arasındaki bölge, anal kanal, vajina duvarı, kasık ve servikste oluşabilir.

 

Genital Siğil Neden ve Neden Oluşur?

 

Genital siğiller, 200'den fazla türü olan ve genellikle cinsel ilişki sırasında bulaşan bir virüs olan insan papilloma virüsünden (HPV) kaynaklanır. 200 HPV türünden

40'ı siğillere neden olabilir. Bazı suşlar bulaşıcı ve çok daha güçlüyken, diğerleri oldukça zayıf ve zararsızdır. Virüsün zayıf türleri de dahil olmak üzere bağışıklığı baskılanmış kişilerde siğillere neden olabilir. Genital siğillere neden olan virüsün başlıca yayılmasının nedeni cinsel ilişkidir ve bulaşması doğal olarak cinsel ilişkinin koşullarına bağlıdır. Bulaşma riskini artıran faktörler şunları içerir:

 

Birden fazla seks partneri olması veya sık sık partner değiştirmesi nedeniyle cinsel ilişki sırasında risk artar. Çünkü her cinsel partner bu virüsü taşıma riski altındadır. Cinsel partner sayısındaki artış, enfekte bir partnerle cinsel ilişkiye girme riskini artırır.

Bağışıklık sistemini zayıflatan enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığa sahip olmak da riski artırır; çünkü savunma sistemi defalarca saldırıya uğradığında zayıflar. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı ve yaşlılık hastalık riskini artırır. Virüse karşı bağışıklık sistemini zayıflatan her türlü faktör hastalarda riski artırıyor. Genç yaşta cinsel hayata başlamak riski artırıyor. Cinsel yaşam genç yaşta başladığından cinsel  partner sayısı ve hastalık bulaşma riski artar.

 

Bu hastalığa genellikle korunmasız cinsel ilişki neden olur, cinsel partnerin çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük genital siğilleri olsa bile bulaşabilir. Bu nedenle aktif cinsel yaşamları olan kişiler farkında olmadan virüsün taşıyıcısı olabilirler. Ayrıca HPV virüsünün birçok bulaşma yolu vardır. Ölçülerden biri; öpüşmek, sarılmak, havuzda yüzmek, havluları paylaşmak ve çatal bıçakları ortak kullanımdır.

 

 

Genital Siğilin Önlenmesi

 

Hastalık yapıcı çoğu tüm HPV türlerinde etkili aşılar vardır. Genital siğilleri önlemek için geliştirilen aşılar erişkin olan herkese yapılabilir. Aşının bir koruyucu etken olduğu da düşünülürse, ilişkiden önce yapılması oldukça önemlidir. Vücudun aşıdaki ölü virüsleri tanıması ve saldırması ve gelecekte bunlara karşı bir koruma katmanı oluşturması zaman alır. Bu nedenle  genital siğil olduğundan şüphelenilen kişiler yerine aktif cinsel yaşamı olan ve taşıyıcı olmayan kişiler bu aşıyı yaptırmalıdır. 9 yaşından itibaren erkekler ve kızlar da HPV aşısı alabilirler.

 

Prezervatif kullanmak da bu hastalığın bulaşma riskini büyük ölçüde azaltır. Prezervatifler sadece HPV virüsünü değil, HIV gibi daha güçlü ve tedavi edilmeyen bazı virüsleri korumada çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle aktif bir cinsel yaşamı olan ve eş değiştiren kişiler mutlaka prezervatif kullanmalıdır.

 

Genital siğil şüphesi olan kişiler cinsel ilişkiye girmemelidir. Aksi halde çok bulaşıcı bir virüs olan HPV, cinsel partnerlere de bulaşacaktır. Unutulmamalıdır ki, koruma durumunda dahi cildin prezervatif olmayan kısımlarına bulaşma ihtimali vardır.

 

HPV’de Tanı Yöntemleri

 

Genital siğil, hasta veya doktor tarafından fark edilir. Bu tanıda ilk aşamadır. Bundan sonra siğili oluşturan HPV türü belirlenmelidir. HPV türlerinden bazıları kansere sebep olduğu için bu oldukça önemli bir adımdır.

 

Pap Smear Testi

Özel bir fırça yardımıyla genital bölgeden örnek alınır. Acısız bir işlemdir. Kansere neden olmayan HPV’lerin tespitinde önemlidir.

 

HPV DNA Testi

Pap Smear’daki sonuca bağlı olarak virüsün DNA’sı incelenir.

 

Kolposkopi

HPV türleri rahim ağzında farklı hücresel değişikliklere yol açar. Kolposkopi, bu lezyonların ışıklı büyüteç yardımıyla incelenmesi ve gerekli görüldüğünde biyopsi alınması işlemidir.

 

Servikal Biyopsi

Rahim ağzından doku parçası alınır ve kanser hücrelerinin varlığı incelenir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat