Klitoromegali Nedir, Nasıl geçer?

Klitoromegali Nedir, Nasıl geçer?

Klitoromegali nedir ve nasıl geçer? Bu kız çocuklarında gözlemlenene bir Genital sistem anatomik değişikliğidir. Burada bu değişiklik sebebi ile geçirilmesi gereken bir durumdur. Klitoris büyümesi ve küçülmesi gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm olma organı olan klitoris nedeni bilinmeyen bir şekilde sonradan büyüyebilir ve irileşebilir. Bu bölümde klitoris irileşmesi olarak bilinen klitoromegali konusu ele alınmaktadır.

Klitoromegali büyümesi durumunda klitoromegali veya makroklitoris olarak bilinir. Burada klitoris irileşmesi neden olur tanısı nedir nasıl koyulur? Jinekolojik muayene ile konmaktadır. Jinekolojik tanısında ultrason ve MR görüntülemesi ile teşhis konulmaktadır. Klitoris büyümesi farklı hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

  • Polikistik over sendromu(PCOS)
  • KonjentialAdrenal Hiperplazi(KAH)
  • Fraser sendromu
  • Lenfanjimo
  • Mantar enfeksiyonu nedeni ile 

Bu tarz ameliyatlar yapılmaktadır. Bu tarz sıkıntılar milyonda bir geçerli olsa da bazı kişilerde meydana gelmektedir. Oldukça can sıkıcı olan bu durumu ortadan kaldırmak maksadı ile kişilerin ameliyat olması gerekmektedir. Risksiz bir ameliyat olması sebebi ile gönül rahatlığı ile ameliyat olunabilir. Yaş olarak bir sınır olmamaktadır. Bu durum da estetik cerrahi ile alakalı olarak da operasyon geçirilebilir.

Kız Çocuklarında Genital Sistem Anomalileri

Kız çocuklarında Genital sistem anomalileri can sıkıcı olabilmektedir. Vajinanın normalden büyük ve küçük olması durumunda da ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişinin bilinçli olması takibinin yapılması gerekmektedir. Bu durum genellikle kalıtım ile ortaya çıkmaktadır. Kişinin utanç duyması sebebi ile de gün yüzüne çıkmamaktadır. Kişilerin kız çocuklarında olabileceği gibi erkeklerde de bu tarz durumlar meydana gelebilir. Bu normalden farklı olduğu için anomali olarak çıkmaktadır. Kız çocuklarında bu durumda küçük bir operasyon gerekebilir. Ama bazen de bu durumunun önüne geçmek zor olabilmektedir. Bu estetiklik açısından da önemli olabileceği gibi aynı zamanda da sağlık açısından da bazı riskleri meydana getirebilecektir. Kız çocuklarında genel olarak görünmektedir. Genetik ve kalıtımsal olarak meydana gelen sıkıntılar ile daha çok göze çarpmaktadır.

Klitoris Estetiği Nedir?

Klitoris estetiği kadınlar için oldukça önemlidir. Çünkü bu cinsel organ olan vajinanın normal görüntüde olması anlamına gelmektedir. Bu da kişinin cinsel hayatı ve mutluluğu açısından oldukça önemli konulardan bir tanesidir. Cinsel mutluluk ve yaşantı kişilerin hayatı açısından oldukça önemlidir. Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisine baktığı zaman kişinin birincil ihtiyaçları arasında cinsellik ve yeme içme olarak geçmektedir. Bu anlamda da klitoris estetiği kişiler için daha önemli bir hal haline gelmektedir. Cinsel mutluluğun sağlanması görsellik ve vajinanın normal görünümü de önemli olacaktır. Burada kişisel mutluluk ve mutlu bir cinsel yaşam için bu estetiği sağlaması önemli olacaktır. Bunun için doktorun iyi seçilmesi de oldukça kıymetli olacaktır. Daha sonrasında operasyon geçirebilirsiniz.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat