Histeroskopi Sonrası Adet Ne Zaman Olur?

Histeroskopi Sonrası Adet Ne Zaman Olur?

Histeroskopi, herhangi bir kanama şikayeti durumunda ya da adet düzensizliğinde, ağrı durumlarında, rahim içinde görülebilecek miyom, polip gibi patolojilerde, doğuştan anomalilerde görülür.

Histero ve Skopi kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan Histeroskopi, rahim ve görüntüleme kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur, halk arasında vajinal kamera olarak da adlandırılan özel optik bir cihazla rahim ağzından girilerek rahim içinin ve tüplerin rahime açılan kısmının kamera yardımıyla değerlendirilmesi işlemine verilen isimdir. Histeroskopi tanısal ve tedavi olmak üzere iki amaçla kullanılır.

Histeroskopi, herhangi bir kanama şikayeti durumunda ya da adet düzensizliğinde, ağrı durumlarında, rahim içinde görülebilecek miyom, polip gibi patolojilerde, doğuştan anomalilerde görülür. Bunun yanında, tekrarlayan gebelik kayıplarında, ucu kaybolmuş spirallerin çıkartılmasında, rahimde yapışıklık ve rahimde perde bulunması durumlarında hem tanısal hem de tedavi amacıyla kullanılmaktadır.  Ayrıca histeroskopi ile rahim duvarı gibi patolojik rahatsızlıklara tanı koymak için örnek olarak da kullanılabilir.

Histeroskopi, vajinal yoldan rahim ağzı kanalından özel aletler kullanılarak rahime giriş yapılır. İşlem öncesinde hastaya ilaç verilir ve sonrasında rahim ağzının açılması işlemlerini kapsar. Operatif histereskopi işlemlerinden önce bazı durumlarda bu işlemin uygulanması gerekir.  Açılmadan sonra kamera ve mercek sisteminin birleşiminden oluşan boru şeklindeki histereskop vajina ile rahim ağzından geçilir ve sonrasında, rahim içerisine ilerletilir. Uterusun içinin net bir şekilde gözlemlenebilmesi için rahim içine özel sıvılar verilmesi gerekir. Monitöre yansıtılan görüntü uzman tarafından incelikle izlenir. Histeroskobun ucunda bulunan kesici ve yakıcı aletler kullanılarak, gerektiği durumda operasyonlar da gerçekleştirilebilir. 

Bu yazımızda Histeroskopi Sonrası Adet Ne Zaman Olur? sorusuna cevap arayacağız.

Histeroskopi Sonrası Aşırı Adet Kanaması

Histeroskopi işlemi sonrasında kanama görülür, ancak bu sadece 2-3 gün sürer. Kanamanın miktarı ya da kaç gün sürdüğü, işlemin ne için yapıldığına bağlıdır. Rahim içindeki miyomun alınması gibi bir durumda kanama daha uzun sürebilir. Histeroskopi sonrası aşırı adet kanaması daha uzun sürerse bu durumda acilen bir doktora başvurulması gerekir. Polip alınması işleminde bu kanama daha kısa sürmektedir.

Histeroskopi işlemi sonrasında adet gecikmesi yaşanırsa, bu durumda gebelik ihtimali göz önüne alınmalıdır. Nadir görülen durumlarda ise, ameliyat kaynaklı strese bağlı olarak adet gecikmesi görülebilmektedir. İşlem sonrasında ağrı görülmemekle birlikte, ilk birkaç gün hafif ağrılar görülebilir. Ameliyat sonrası antibiyotik kullanımı, oluşabilecek enfeksiyon durumlarının önüne geçer. Yaşanabilecek kanamaların durması ve antibiyotik kullanımının sona ermesi sonucunda cinsel ilişkiye girilmesinde, bir sorun yoktur. İşlem hem ofis ortamında hem de ameliyathane şartları ortamında yapılabilir.

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rahim ağzından optik cihazlar kullanılarak rahim içi gözlemleme işlemine Histeroskopi adı verilir. Rahim içi rahatsızlıklarında tanı ve tedavi amacıyla kullanılabilir. Polip ve miyomların çıkarılması ve rahim içi yapışıklıkların giderilmesi işlemlerinde bu işlemden yararlanılır. Ameliyat işlemi, adet döneminin bitişinden hemen sonra uygulanmalıdır. Bu dönemde herhangi bir kanama yaşanmaması gerekir.

Histeroskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

  • İşlem sonrasında hafif kanama görülebilir. Bu durumda endişelenilmemesi gerekir.
  • Doktorun önerilerine uyulmalı, verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Adet ağrılarına benzer şekilde, sancı ve ağrılar görülebilir. Bu durumda doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.
  • Hastaların işlem sonrası hormonal süreçleri izlenir ve anormal bir durumda hormonal tedavi sürecine geçiş yapılabilir.
  • Operasyon süreci sonunda, bir süreliğine cinsel ilişki yasağı getirilir. İyileşme sonrası rutin hayata geri dönülmesinde sorun yoktur.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, histeroskopi işleminde de bazı istenmeyen komplikasyonlar görülebilir. Rahim delinmesi ya da akciğerde sıvı birikmesi gibi durumlar en sık görülen yan etkilerdir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat