Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar

Polikistik Over Sendromu Nasıl Oluşur? Polikistik Over Sendorumu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik over sendromu hakkında birçok kadın pek çok hususu merak etmekte olup kadınların bir kısmı da bu durumu yaşayanların görüşlerini merak etmektedir. Kadınlardaki mühim bir yumurtlama problemi olan polikistik over sendromu, her 5 kadından birinde görülmektedir. Kadınların her yıl düzenli bir şekilde jinekolojik muayenelerini yaptırması, bu hastalığın teşhisi açısından oldukça önemlidir. Peki hastalık tam olarak nedir ve nasıl oluşmaktadır?

Polikistik Over Sendromu Nasıl Oluşur?

Kadın vücudunda yer alan iki adet yumurtalıktan bir adet dönemi içerisinde döllenmeye uygun olarak bir yumurta gelişmektedir. Polikistik over sendromunda ise aynı anda birden fazla yumurta döllenmeye çalışmakta fakat bunu başaramamaktadır. Çok sayıda yumurta olmasına rağmen bunların hiçbiri döllenmeyi başaramamaktadır. Ultrason muayenesi sırasında ise yumurtalık içerisinde çok sayıda döllenmemiş yumurtalar yani kesecikler bulunmaktadır. Tespih tanesi şeklinde yan yana dizilmiş bu kistler bir çok belirtiyle kendisini göstermektedir.

Polikistik Over Sendorumu Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri, kadınların bu soruna sahip olup olmadıklarını anlaması açısından oldukça önemlidir. Polikistik over sendromu belirtilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Tüylenme
 • Saç dökülmesi
 • İnsilüne karşı direnç
 • Kiloda artış meydana gelmesi
 • Depresyon
 • Kısırlık
 • İltihap
 • Yüz bölgesinde yağlanma meydana gelmesi
 • Sivilce
 • Düzensiz adet
 • Baş ağrısı
 • Cildin kararması

Bu belirtiler bağlamında kişilerin polikistik over sendromuna maruz kalıp kalmadığını anlaması olanaklı olsa da kesin teşhis doktor tarafından konulmaktadır. Peki hastalığın teşhis edilmesi noktasında ön plana çıkan tanı yöntemleri nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Polikistik over tedavisi ne kadar sürer sorusu pek çok insan tarafından sorulmakta olup cevabı oldukça fazla merak edilmektedir. Tedavinin ne kadar sürdüğünün açıklanmasından önce hastalığın teşhis edilmesi noktasında ön plana çıkan tanı yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Peki hastalık hangi yöntemler eşliğinde teşhis edilmektedir?

Hastalığın belirtilerinden herhangi birine sahip olan kişinin doktora gitmesi gerekmektedir. Doktor muayenesi eşliğinde ise ilk önce sözel muayene yapılmaktadır. Bu bağlamda doktor, hastanın öyküsünü dinlemekte ve hastadaki belirtilerin neler olduğunu anlamaya çalışmaktadır. Hastalığın kesin teşhisinin yapılabilmesi adına çoğunlukla hormon ve tam kan sayım testine başvurulmakta olup bu testler sayesinde kişinin polikistik over sendromuna sahip olup olmadığı belirlenmektedir. Belirlenme sonrasında ise uygun tedavi yöntemleri bağlamında hasta tedavi edilmekte olup bu sayede sorunun giderilmesi sağlanmaktadır. Polikistik over bitkisel tedavi konusunda pek çok insan araştırma yapsa da doktor tarafından önerilen tedavilerin çok daha önemli olduğu bilinmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doktor, fizik muayene sırasında hastanın üreme sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemeye çalışmaktadır. Kan testinde çıkan hormonal bozukluklar bağlamında hastaya doğum kontrol hapları veya adet düzenleyici ilaçlar verilmektedir. Bunun yanı sıra polikistik over sendromu ile gelişen farklı hastalıkların olması durumunda doktor tarafından hastaya farklı tedavi yöntemleri önerilebilmektedir.

Hastalığın uzun bir süre tedavi edilmemesi durumunda farklı sorunların baş gösterebileceği bilinmektedir. Bu nedenle erken tedavi kapsamında kadının rutin kontrollerini aksatmadan yaptırması çok önemlidir. Polikistik over sendromu bağlamında hastalarda hamile kalamama vb. durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Hastalar için verilen ilaçlarda temelde vücuttaki hormon dengesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra yağ ve şeker metabolizmalarının dengelenmesi de sağlanmaktadır. Pek çok insan polikistik over sendorumu yaşayanlar görüşlerini merak etmekte olup bu kişilerin düşüncelerine önem vermektedir. Fakat farklı insanların düşüncelerinden çok daha önemli olanı doktor görüşüdür. Bu nedenle kişilerin belirti görmesi sonrasında doktora gitmesi gerekmektedir.

Polikistik Over Sendorumu Yaşayan Kişilerin Düşünceleri

Bu hastalığı yaşayan kişilerin düşüncelerinden çok daha önemli olan aslında doktor kontrolleridir. Doktor tarafından gerekli tetkiklerin gerçekleştirilmesi sonrasında kişiye hastalık tanısı konulmakta olup bu sayede kişi uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle kişilerin polikistik over sendromu belirtilerinden herhangi birine sahip olması halinde doktora görünmesi ve var olan şikayetlerini doktora açıklaması gerekmektedir. Bu bağlamda doktor, gerekli muayeneler ile birlikte uygun tedavi yöntemleri oluşturarak hastalığın farklı sorunlara yol açmasını engelleyecektir. Bu nedenle mutlaka erkenden tedavi gerçekleştirilmeli ve sorunun büyümesi engellenmelidir. Bu bağlamda kişilerin sorunu ilk gördükleri anda hastaneye gitmesi çok önemlidir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat