Genital Dolgu

Genital Dolgu

Kadınlarda dış genital alanda yer alan üzeri tüylerle kaplı “Labia majora” adı verilen “büyük dudakla” veya “dış genital dudaklar” zamanla küçülebilir, deri dokusu incelebilir, sarkabilir.

Genital Dolgu

 

 

Böylelikle zamanından önce yaşlanma belirtileri gösterebilir. Büyük dudaklardaki bu küçülmenin nedeni bu bölgedeki yağ dokusunun azalmasıdır. 

Sonuç olarak cildin bu bölgesinde kırışıklıklar, sarkmalar, koyulaşmalar, kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileri ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle son yıllarda dış dudağa dolgu enjeksiyonları çok daha popüler hale gelmiştir.

 

BÜYÜK DUDAKLAR NEDEN İNCELİR VE SARKAR?

 

Asıl sebep bu bölgedeki yağ kaybının yaşla birlikte artmasıdır. Özellikle menopoz döneminde östrojen hormonunun düşmesi de labiaların incelmesine neden olabilir. Diğer nedenler arasında kolajen bağ dokusu eksikliği, hormonal problemler, sigara kullanımı, sık güneşe maruz kalma, kronik kaşıntı, sık mastürbasyon ve kişinin kendi vücudundaki kaslarla ilgili yapısal nedenler sayılabilir.

 

 

GENİTAL BÖLGE DOLGULARI HANGİ AMAÇLARLA YAPILIR?

 

Genital bölge dolguları iki amaçla yapılır. Birisi dış genital bölgedeki küçülme, sarkma, renk solması (soluklaşma), yaşlanma ve incelmeleri gidermek. Diğeri ise labioplasti (iç dudak estetiği) geçirenlerde iç dudakların operasyon sırasında fazla kısaltılması nedeni ile gelişen estetik problemleri ve vajina içinin dışarıdan görünmesine bağlı rahatsızlıkları gidermek.

 

DIŞ DUDAKLARIN DOLGUNLAŞTIRILMASI NASIL YAPILIR?

Dış genital alanda yer alan büyük dudaklara dolgu iki şekilde yapılır:
– Hyaluronik asid dolgusu (nadiren)
– Yağ enjeksiyonları ile dolgu (daha sık)

 

HYALURONİK ASİT İLE DUDAKLARA DOLGU NASIL ENJEKTE EDİLİR? 

 

Dudak dolgusu enjeksiyonları, kullanıma hazır şırınga olarak piyasada bulunan "hyaluronik asit" ile yapılabilmektedir. Hyaluronik asit enjeksiyonlarında kullanılan tüp sayısının fazla olması nedeniyle işlemin maliyetinin yüksek olması, işlemin ömrünün genellikle 6-9 ay ile sınırlı olması ve dokularda alerjik reaksiyonların nadir görülmesi dezavantajları arasındadır. Bu yüzden dudak dolgusu için yağ enjeksiyonları daha mantıklıdır.

 

BÜYÜK DUDAKLARA YAĞ ENJEKSİYONLARI NASIL YAPILIR?

Büyük dudaklara yağ dolgusu işleminin iki safhası vardır:
I. Aşama –Liposuction: Özel bir kanül yardımı ile bir bölgeden yağ alınması
II. Aşama –Lipofilling: Alınan yağın büyük dudaklara enjeksiyonu

Büyük dudaklara yağ dolgusu işlemi genel olarak sedasyon anestezisi ile yani ‘hafif bir uyku hali oluşturularak’ ve o bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulması ile yapılmaktadır. Öncelikle “liposuction” (Liposakşın olarak okunur) yöntemi ile vücudun yağ açısından zengin bir bölgesinden yaklaşık 50-80 ml arasında yağ alınmaktadır. En çok tercih edilen bölgeler karın (göbek altı), yan boşluklar ve uyluk içi kısımlarıdır.

BÜYÜK DUDAKLARA DOLGU ENJEKSİYONU SONRASI NELERE DİKKAT ETMEK GEREK?

Operasyondan 2 gün sonra işe dönülebilir. Bir hafta süreyle sıcak banyo, sauna, kaplıca ve hamamlardan uzak durulması önerilmektedir. 1 ay süreyle de ağır spor, fitness ve cinsel ilişki yasağı bulunmaktadır.

 

 

 


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat