Kürtaj Nedir, Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Kürtaj Nedir, Kaçıncı Haftaya Kadar Yapılır?

Bu işlem istenmeyen bir hamileliğin meydana gelmesi durumunda gerçekleştirilmektedir. Rahmin içinde bulunan embriyoya müdahale edilerek alınmasını içerir. Böylece hamilelik de tamamen sona erdirilir. Hassas bir alan olması nedeniyle dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Ancak ilk kez yaptırmak isteyenler, kaçıncı haftaya kadar olabileceğini sık sık düşünmektedir. Genel anlamda hamilelik başladıktan sonra en geç 10. haftaya kadar uygulanmaktadır. Dolayısıyla zaman oldukça önemli bir husustur. Uzman doktorlar kişiler kürtaj olmak için başvurduğunda öncelikle gerekli muayeneleri yapmaktadır. Ardından da gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine karar verilir. Bu esnada hamileliğin başlangıcından o ana kadar olan süre göz önünde bulundurulur.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İstenmeyen bir hamilelik söz konusu olduğu zaman kürtaj en çok sorulan konuların başında yer almaktadır. Bu uzman hekimler tarafından, steril ve hijyenik bir ortamda yapılması gereken bir işlemdir. Aksi durumda pek çok risk meydana gelebilir.

Lokal ya da genel anestezi ile birlikte yapılan işlem oldukça kısa sürmektedir. Bunun sonrasında hastalar günlük yaşamlarına devam edebilmektedir. Ancak günümüzde farklı yöntemler de bulunmaktadır.

Muayene ardından duruma göre kürtaj nasıl yapılır farklı şekillerde de izleyebilir.  

Kürtaj Ardından Neler Yapılır?

Başarılı bir kürtaj ardından dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşlem sonrasında, hastaya kullanması için antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bunlar belirtilen şekilde, doktor önerisi dışına çıkmadan yararlanılmalıdır. Yeme içme konusunda bir değişiklik yoktur. 

Ancak operasyon öncesinde uzun süre açlık olduğu için duruma göre şekerli gıdalar önerilir. Hastaya uygulanan anesteziye göre, belirli bir süre boyunca araç kullanmak tavsiye edilmez.

Uygulamadan yaklaşık 10 gün kadar sonra hastaya randevu verilerek kontrol edilmektedir. Böylece kişinin sağlığı incelenir. Ancak şu gibi durumların olması halinde doktora gidilmelidir;

  1. 38 derece üzerinde ateş yüksekliği
  2. Kürtajın üzerinde 7-8 gün geçmesine karşılık kanamanın kesilmemesi
  3. Kürtaj ardından, kötü kokulu aşırı akıntıların gelmesi
  4. Kürtaj ardından aşırı kanama olması
  5. Ağrı kesici kullanılmasına rağmen geçmeyen şiddetli ağrılar

Kürtaj olmak için başvuran kişilere, bu uygulamalar hakkında gereli bilgiler verilmektedir.

Kürtajda Risk Faktörleri Neler?

Kürtaj, rahime zarar vermeden yapılmalıdır. Böylece ilerleyen zamanlarda oluşabilecek hamileliklerde bir sorun yaşanmayabilir. Ayrıca kürtaj olmak için başvurmadan bazı risk faktörlerinin olduğu da bilinmelidir;

  1. Vajinal septa: Rahmin duvar gibi ortadan ikiye bölünmesidir. Bu hamilelikte sorun çıkarmasa da kürtaj için tehlikelidir.
  2. Çift uterus: Çift rahimli olan kadınlar da kürtaj için riskli gruptadır. 
  3. Diyabet, hipertansiyon ve kalp-damar hastalıkları: Bu tür durumlarda, ameliyat öncesinde hastalara riskler anlatılmaktadır.

Ölü fetüsleri almak da uzmanları aynı şekilde zorlamaktadır. Eğer yüksek bir risk durumu bulunuyorsa, daha profesyonel ve dikkatli hareket edilmesi gerekir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat