ENTOROSEL (İNCE BARSAK SARKMASI) NEDİR?, NEDEN OLUŞUR?

ENTOROSEL (İNCE BARSAK SARKMASI) NEDİR?, NEDEN OLUŞUR?

Entorosel; yani ince barsak sarkması, incec barsağın sarkıp vajinanın üst kısmına baskılama yaparak şişkinlik ve rahatsızlık oluşturmasıdır.

 

Çoklu doğum ve zor doğum faktörleri; Bu hastalığın daha yaygın olmasının en önemli nedenidir. Genç yaş grubunda görülebilmek ile beraber en çok 45-50 yaş üzeri hastalarda görülmektedir. Doku yapıtaşı faktörlerinin genç yaştaki kadar daha sıkı olmaması bu durumun asıl etkenidir.

Nedenlerini gözlemlediğimizde en sık görülen; uzun yıllardır devam eden kabızlıktır. Bu şikayetler uzun süreli kabızlık sonrası hemen hemen tüm hastalarda görülebilmektedir. Kabızlığın yanı sıra barsakların dışarı çıkmasına neden olan hastalıklar ve doku hastalıkları da neden olabilirler.

Karın içi basıncı arttıran devamlı öksürme ve egzersiz esnasında fazla zorlamalar da entorosel (barsak sarkması) hastalığına neden olabilmektedir.

Hastaların çoğunda şikayetler; tuvalet esnasında barsak bir kısmının dışarı çıkmasına bağlı direk ele gelen bağırsak parçasına bağlı şikayetlerdir. Bunun haricinde tuvalet yapmada güçlük, çıkışta tıkanma hissi, sürekli ıkınma hissi, tuvaleti tam boşaltamama hissi ve burada sanki bir engel ve baraj varmış da onu aşmaya çalışıyormuş hissidir.

İnce Barsak Sarkmasının Risk Faktörleri

İnce bağırsak sarkması riskini artıran faktörler şunlardır:

Hamilelik ve doğum: Vajinal doğum, leğen kemiği bölgesindeki destekleyici yapıyı güçsüzleştirip sarkma riskini artırır. Hamilelik sayısıyla beraber risk de artar. Yalnızca sezaryen ile doğum yapan kadınlarda bu risk çok daha düşüktür.

Yaş: İnce bağırsak ve leğen kemiği bölgesindeki diğer organların sarkması, ilerleyen yaşlarda daha çok görülür. Diğer bölgelerdeki gibi, leğen kemiği bölgesindeki kas yoğunluğu ve gücü yaşlandıkça azalır.

Karın bölgesindeki basıncın artması: Fazla kilolu olmak, karın bölgesinin maruz kaldığı basıncı artırarak ince bağırsak sarkmasının ortaya çıkma riskini arttırır. Bağırsak hareketi için kasları zorlamak ve kronik öksürük de karın bölgesindeki basıncı artırdığından, sarkma riskini artırır.

Sigara içmek: Sigara içenler daha sık öksürdüğü için karın bölgesindeki basınç artar, bu da ince bağırsak sarkmasının görülme riskini artırır.

Genetik: Bazı bilinmeyen nedenlerden dolayı beyaz ve Latin kökenli kadınlarda ince bağırsak sarkması riski daha yüksektir.

Bağdoku rahatsızlıkları: Genetik nedenlerden dolayı bağdokularınız zayıf ise, ince bağırsak sarkmasına daha yatkın olabilirsiniz.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat