Genital Bölge Estetiği Neden Yapılır?

Genital Bölge Estetiği Neden Yapılır?

Genital yapıyı oluşturan bölümler arasında vagen, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen), dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis) bulunmaktadır.

Genital yapıyı oluşturan bölümler arasında vagen, büyük dudaklar (Labium majus), küçük dudaklar (Labium minus), kızlık zarı (Hymen), dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis) bulunmaktadır. Bu bölgelerin herhangi birinde meydana gelebilecek bir sorun veya rahatsızlık hissi sebebiyle genital bölge estetiğine başvurulabilmektedir.

Genital bölge estetiği, bölgenin görünümünün düzeltilerek kişiye fayda sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Kadın genital bölgesi, kişiden kişiye değişebilen şekillere sahiptir ve bu durum bazı kadınlar için rahatsızlık verici olabilmektedir. Cerrahi bir müdahaleye başvurmadan önce bölgede bir problem olup olmadığını bilmek ise oldukça önemlidir. Vajinal estetik yaptıranlardan geri dönüşler ise umut vericidir.

Genital Bölge Estetiği Türleri

Genital bölge estetiği türleri içerisinde farklı durumlara hizmet edebilecek cerrahi müdahaleler bulunur. Bu müdahaleler genel anlamda kişiye rahatlık sağlamak amacıyla yapılır ve ameliyat sonrası bir iyileşme sürecinin de bulunacağı akıllardan çıkmamalıdır.

1.      Labial Düzeltme veya Küçültme

İç dudaklar için yapılan bu estetik işleminde kadınların labial kısımlarının büyük, geniş görünmesi veya estetik açıdan hoşlarına gitmemesidir. Labiaların kıyafetler içinden dahi belli olabildiği durumlarda bu estetik müdahaleye başvurulabilir. Bu ameliyata Labioplasti denilmektedir.

2.      Vajinal Daraltma

Vajinanın normalden büyük bir boyutta olması özellikle cinsel hayat açısından kadınlara sıkıntı verebilen bir durumdur. Bu sebeple estetik operasyonlar ile birlikte vajina küçültmesi yapılabilir.

3.      Kliteroplasti

Kadınların erektil dokusu olan klitorisi örten klitoral başlığın genişlemesini önlemek için yapılan bu operasyon içerisinde estetik görünüm sağlamak veya cinsel birliktelik sırasında rahatlık için tercih edilebilmektedir.

4.      Kasık Kaldırma

Mons pubis adı verilen doku, kadınların genital bölgesinin hemen üzerinde konumlanmış yumuşak ve yuvarlak bir zemindir. Kilo alımı veya kaybı gibi sebepler ile birlikte doğum sonrasında da bu bölgeye estetik operasyon ihtiyacı duyulabilmektedir. Fazla yağın liposuction yardımı ile alınması ile operasyon gerçekleşir.

5.      Doğum İzleri

Doğum sırasında perine bölgesinde ortaya çıkan yırtılma sebebiyle bu operasyona başvurulabilmektedir. Genellikle sorunlu veya ağrılı geçen doğumların bu yırtılmaya sebep olduğu bilinmektedir. Doğum sonrasında dikiş izleri ve doku bozukluklarını düzeltmek için uygulanan bir müdahale şeklidir.

Genital Bölge Estetiğin Avantajları

Genital bölge estetiği sayesinde kadınların hayatlarına katabilecekleri birçok avantaj bulunmaktadır. Bu sebeple de özellikle tercih edilen operasyon türleri olarak karşımıza çıkabilirler. Uygulanan işlemler genellikle kolay ve umut vericidir. Doktor ve hasta etkileşiminin üst düzeyde olması ve operasyona kişinin uygunluğu sağlandıktan sonra operasyona geçilebilir. Genital estetik sonrasında kadınlarda özellikle kendine güvenin arttığı bilinmektedir.

Bunun yanında dar kıyafetlerin giyilmesinde görülen problemler ortadan kalkacaktır. Bunun yanında cinsel ilişki sırasında oluşan ağrı, sızı ve yanmanın ortadan kalktığı da bilinmektedir. Son olarak vajinal estetik yorumları yapan kadınlar,cinsel bir birleşme sırasında oluşan zevk açısından problemlerin de en aza indirildiği tespit edilmiştir.

Genital Bölge Estetiği Sonrasında İyileşme Süreci

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi genital bölge ameliyatlarında da bir iyileşme süreci ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Kadınlarda estetik operasyonu sonrasında özellikle ilk 3 ve 5 gün aralığının evde istirahat ederek geçirilmesi önerilir ancak bu süre zarfında yalnızca yatmak olumlu sonuç vermez. Ayağa kalkılması ve yürüyüşler oldukça önemlidir. Bu ilk günler sonrasında normal hayata dönüş kademeli olarak yapılmalıdır. Asıl olarak günlük hayat rutininin uyulabileceği zaman ise 10. Gün sonrası olmalıdır. Bu süre boyunca kadınların ağır işler yapmamaları, ani hareketlerden kaçınmaları ve ayrıca ağır kaldırma işlemleri yapmamaları önerilir. Genital bölge ameliyatı iyileşme sürecinde spor, deniz, sauna ve cinsel hayata dönebilmek için ise en az 1- 1.5 ay beklenmesi önerilir.


Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat