Çikolata Kistleri Hamile Kalmaya Engel mi?

Çikolata Kistleri Hamile Kalmaya Engel mi?

Çikolata kisti olup normal yolla hamile kalanlar, bu rahatsızlığa sahip olanların gebe kalma umudunu artırmaktadır.

Çikolata kisti olup normal yolla hamile kalanlar, bu rahatsızlığa sahip olan insanların gebe kalma umudunu artırmaktadır. Bunun yanı sıra çikolata kisti ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunması, bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin yapması gerekenlerle ilgili yol gösterici olmaktadır. Bu nedenle çikolata kistinin ne olduğu ve hastalığın kendini nasıl belli ettiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Yumurtalıklarda oluşan ve kanser barındırmayan çikolata kistlerinin neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli şekillerde kendini belli eden bu rahatsızlık, kadınların hamile kalıp kalamayacaklarına yönelik çeşitli sorgulamalar içerisinde olmasına da neden olmaktadır. Peki çikolata kisti nedir? Bu rahatsızlığın belirtileri nelerdir?

Çikolata Kisti Nedir?

Pek çok kadın çikolata kistinin ne olduğunu bilmek istemektedir. Bu konuda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmaları, bu sorundan mustarip olmalarına rağmen hamile kalıp kalmayacaklarını da belirlemektedir. Sebebi tam olarak bilinmeyen bu rahatsızlık bağlamında kadının yumurtalıklarda içi sıvı ve kanser barındırmayan kistler meydana gelmektedir. Bu kist üreme yıllarında kadınları etkilemekte olup adet ile alakalı kronik pelvik ağrılara neden olabilmektedir. Çikolata kistlerinin çoğunlukla koyu kırmızımsı, kahverengi kanla dolu olduğu bilinmektedir. Peki çikolata kistleri belirtileri nelerdir? Bu hastalık kendisini nasıl belli etmektedir?

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinin farklı belirtileri olduğunu ifade etmek mümkündür. Genel olarak şu belirtilerin görüldüğü bilinmektedir:

 • Anormal kanama / lekelenme
 • Adet döngüsü esnasında karın krampları / şişmesi
 • Sırt ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Aşırı vajinal kanama
 • Ağrılı dönemler
 • Bazı kadınlarda kısırlık
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Tuvalete giderken ağrılı bağırsak hareketleri
 • Koyu renkli vajinal akıntı
 • Bükme ve germe vb. egzersizler sırasında ağrı

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birine sahip olan kadınların doktora görünmesi ve var olan sorunlarını detaylı bir şekilde anlatması çok önemlidir. Birçok kadın, çikolata kistine sahip olunmasına rağmen haile kalınıp kalınmadığını merak etmektedir. Hatta bu konuda çikolata kisti olup normal yolla hamile kalanlar ile ilgili yorumları okuyarak hamile kalıp kalamayacaklarını merak etmektedir. Peki çikolata kistine sahip olan kadınların hamile kalması mümkün müdür?

Çikolata Kisti Hamile Kalmaya Engel midir?

Aslında konu ile ilgili sorulması gereken ilk soru, çikolata kistinin hamile kalmaya engel teşkil edip etmediğidir. Bu soruya net bir şekilde cevap verilmesi, çikolata kistine sahip olan kadınların kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalıp kalmadıklarını belli etmektedir.

Bilindiği üzere çikolata kistleri üreme dönemlerindeki kadınları etkileyen bir sorundur. Bu kistler genellikle tek yumurtalığı tutmakla birlikte nadir de olsa iki yumurtalığı da tutabilmektedir. Çikolata kistleri yumurtalıkların işlevlerinde bozulma meydana gelme, içindeki sağlam dokunun azalması veya yumurtalık rezervlerinin olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir. Kistler tedavi edilmediklerinde farklı sorunlar meydana gelebilmektedir. Kistler rahim içerisindeki dokularda yapışıklığa neden olabilmekte, bu ise anatomik yapının bozulmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sorunlar bağlamında organlar işlevlerini tam olarak yerine getirememekte olup bu ise pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Fallop tüplerinde bu yolla oluşan tıkanıklar veya yapışıklıklar da bu alandan yumurta veya sperm hücresinin geçmesine engel olacaktır. Bu durumlarda gebe şansı düşmektedir. Bu sorunların oluşmaması adına kişinin uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilmesi çok önemlidir.

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kistlerinin zamanında tedavi edilmemesi farklı sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir. Hatta oluşan sorunların kadınların gebelik şansının düşmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kişilerin mutlaka doktor kontrolüne gidere uygun şekilde tedavi olması gerekmektedir. Peki çikolata kisti tedavisi nasıl gerçekleştirilmektedir?

Eğer kist küçükse ve herhangi bir şekilde sorun ortaya çıkarmıyorsa doktor kist için zaman verebilmektedir. Yani bir süre beklenmekte ve sorun oluşup oluşmadığı tespit edilebilmektedir. Bunun yanı sıra doğum kontrol hapları önerilebilmektedir. Bu ilaçlar ağrının şiddetlenmesini engellemekte ve kistin büyümesini önlemektedir. Fakat bazı durumlarda cerrahi müdahaleye başvurulabilmektedir. Bu durumlar ise genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Ağrılı semptomlar
 • 8 cm’den büyük kistler
 • Kanser riski olabilecek kistler
 • Kısırlık

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinin görüldüğü kadınlarda cerrahi müdahale önerilebilmektedir. Bu nedenle kadınların rutin kontrollerini aksatmaması ve çikolata kistlerinin belirtilerinden herhangi birine sahip olması durumunda doktora gitmesi gerekmektedir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat