Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kolposkopi Neden Yapılır? Kolposkopik Biyopsi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilecekler

Kolposkopi işlemi, rahim ağzının mikroskobik veya dürbüne benzeyen özel bir büyüteç yardımı ile incelenmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Işıklı ve biligsayarlı bu alet, rahim ağzının görüntüsünü büyütmeye yardımcı olmakta, bu nedenle çeşitli durumlarda bu yöntemden faydalanılmaktadır. Rahim ağzının detaylı bir şekilde değerlendirilebilmesi açısından Pap smear testi anormal çıkan kadınların ve çıplak göz ile fark edilemeyecek kansere yol açabilen lezyonların tespitinde kolposkopi yöntemi kullanılmaktadır.

Kolposkopi Neden Yapılır?

Kolposkopi yönteminin neden yapıldığı sorusu, birçok insan tarafından sorulmaktadır. Bu soru bağlamında aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

  • Smear testi anormal gelen hastalar
  • Şüpheli, hafif ya da orta düzey HPV virüsü taşıyanlarda
  • Sürekli devam eden iltihap ya da enfeksiyon olgularında
  • Jinekolojik muayene sonrası rahim ağzı, vulva ve vaginanın anormal bir şekilde görülmesi

durumlarında kolposkopi yöntemi bağlamında çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Peki bu yöntemin yapılış şekli nasıldır?

Kolposkopik Biyopsi Nasıl Yapılır?

Kolposkopik biyopsi nasıl yapılır sorusu bağlamında verilecek olan cevap, yöntemin detaylarını belirleme konusunda oldukça önemlidir. Uygulamayı yaptıran kişiye herhangi bir şekilde acı vermeyen bu yöntem, hastanın masaya yatırılması ile başlamaktadır. Ardından spekulum şeklinde adlandırılan alet vajinaya takılmaktadır. Bu arada vajinanın içi aydınlatılmakta ve kolposkopi yaklaştırılarak cihazın camından organlar serviks ve vajina incelenmektedir. İşlem ile birlikte gözlemlenen alanlardan bir tanesi de serviksin yüzeyindeki damarlardır. Bu damarların yapısı ve damarların dağılımının ne şekilde olduğu kanserin varlığı hususunda çeşitli ipuçları vermektedir. Peki yöntem ağrılı mıdır? İşlem sırasında hasta herhangi bir şekilde ağrı hisseder mi?

Kolposkopik Biyopsi Ağrılı Bir İşlem midir?

Genellikle uygulama öncesinde anestezi tercih edilmekte olup hastanın huzursuzluğu bu şekilde giderilmektedir. Serviks biyopsisi ağrılı bir işlem olmamakta, işlem sırasında hasta herhangi bir şekilde ağrı hissetmemektedir. Pek çok insan ağrı konusunda kolposkopi yaptıranların yorumları konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Fakat dediğimiz gibi yöntem öncesinde genellikle anestezi uygulanmakta olup bu sayede kişinin ağrı ya da acı hissetmesi engellenmektedir.

Kolposkopi Rahim Ağzına Zarar Verir mi?

Pek çok insan, işlem sırasında rahim ağzına zarar verilip verilmediğini merak etmektedir. Kolposkopi işleminin rahim ağzına herhangi bir şekilde zarar vermediği bilinmektedir. Parçaların küçük olmasından ötürü o bölgelerde kısa sürede eski haline dönme meydana gelmektedir.

Kolposkopi İşlemi Riskli midir?

Vajinal biyopsi sonrası kanama işlem sonrasında kadınlarda görülebilen semptomlardan bir tanesidir. Genellikle hafif düzeyde bir kanama ortaya çıkmakta olup bazı kadınlarda nadiren de olsa aşırı bir şekilde kanama görülebilmektedir. Aşırı bir şekilde kanamanın ortaya çıkması ikinci bir işleme gerek duyulduğunu göstermektedir. Nadir olarak işlem sonrasında rahim ağzında enfeksiyon görülebilmesi de mümkündür. Farklı ve ağır semptomların görülmesi ile birlikte kişinin doktora gitmesi ve sorunu detaylı bir şekilde anlatması gerekmektedir.

Kolposkopide Cinsel İlişki Zararlı mıdır?

Genellikle işlemden hemen sonra cinsel ilişki önerilmemektedir. Uzmanlar, işlemden 1 ya da 2 hafta sonrasındaki cinsek ilişkilerin çok daha sağlıklı olduğunu ifade etmektedir. Bunun yanı sıra birçok insan, kolposkopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak istemektedir. Gerekli hususlara dikkat edilmesi, işlem sonrasında farklı semptomların görülmesini engellemektedir. Peki işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler genel olarak nedir?

Kolposkopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınların kolposkopi işlemi sonrasında doktor tarafından belirtilen hususlara dikkat etmesi çok önemlidir. Bu hususlar ise genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

  • İşlemden 1 ya da 2 saat sonra hasta, genellikle normal yaşantısına dönebilecek kadar kendini iyi hissetmektedir.
  • İşlem sonrasında bazı kadınlarda çok hafif bir düzeyde kanama meydana gelebilmektedir. Kişi kendini iyi hissettikten sonra normal yaşantısına dönebilmektedir.
  • İşlem sonrasındaki kanama 1 ya da 2 gün içerisinde lekelenme tarzında görülebilmektedir.
  • Uzun lekelenmeler ve aşırı kanamalar görülmesi halinde hastanın doktora gitmesi ve var olan sorunları detaylı bir şekilde anlatması gerekmektedir.
  • Kanama dışında ateş, ağrı, halsizlik, bulantı, kusma vb. durumlarda da kişinin doktora görünmesi çok önemlidir.

İşlemden sonra kişilerin yukarıdaki hususlara dikkat etmesi ve farklı semptomları görmesi halinde doktora görünmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ikinci bir işlem gerekebilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü oldukça önemlidir.


Blog

Merhaba
Sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
kapat